09/15/2016

איך מדביקים טפט על ארון – הדרכה

צילום: שירן כרמל

צילום: שירן כרמל

את השאלה הזו שואלים אותי ה-מ-ו-ן, ״איך מצפים ארון עם טפט של קירות?״. למה שואלים? כי בחדר הישן של הנינג׳ה הדבקתי טפט המיועד לקירות, על ארון מפורמייקה. אם פספסתם את הפוסט על חדר הילדים שלנו, הכנסו ללינק הזה. זה יצא מוצלח מאד והחזיק זמן רב. עברו כמעט ארבע שנים מאז והנה סוף סוף הדרכה! הפעם נרתמתי למשימה חשובה ביותר – לתת יד בביצוע חדר הילדים של חברתי המעצבת יונית שטרן.

נפגשנו בשלשות – שלוש מעצבות עם שלוש תינוקות מתוקות. יונית שטרן, קרן בר ואנוכי (ועלמה, נלה ולילי, בהתאמה). בסוף הפוסט מצורפים לינקים להדרכה של קרן בר ולתמונות של החדר המוכן, המשגע, בבלוג של יונית. הבהרה קטנה: הפוסט צולם כבר די מזמן, הבנות כבר ענקיות (ענקיות!) ואני ממש לא מסתובבת כרגע לבושה בסוודר. זהו.

המשימה שלי היתה לקחת את הטפט המושלם שיונית קנתה ולצפות בעזרתו את השידה של הילדים. השידה היא מאיקאה, שידת מגירות בעלות חזיתות שטוחות ולבנות. את אותה הטכניקה ניתן ליישם גם על דלתות ארון, כפי שאפרט בהדרכה. למה בכלל לקנות טפט לקירות ולא טפט דביק? יש לכך כמה סיבות: חלק ניכר מהטפטים הדביקים השווים הנפוצים כיום הם זמניים בהגדרה. מדובר בדרך כלל בטפט ויניל שיופיו הוא בזמניות שלו. לא תמיד זה מה שאנחנו מחפשים. הסיבה הנוספת שבגללה בחרתי בטפט קירות לפני ארבע שנים אינה רלוונטית באותה מידה היום – לא היו טפטים דביקים בדוגמא שרציתי, רק כעורים למדי מהסוג שקונים בחנויות חומרי בניין. רציתי משהו צבעוני, תלת מימדי ומדוייק ובשוק הטפטים לקירות מצאתי בדיוק את מה שרציתי. היום ניתן למצוא בארץ ובאינטרנט כמעט הכל, אבל שוב: מדובר בטפט מודפס (שטוח) שההדבקה שלו לרוב אינה קבועה.

שנתחיל?

חומרים דרושים: 

– טפט יפה לקירות

– ספריי דבק (הערות חשובות לגבי הדבק- בהמשך)

– מסקינג טייפ

– ניילון נצמד

הכי קל לצפות פריטי ריהוט שהחזיתות שלהם שטוחות, שהקאנט (דופן) לא מתעגל והן נטולות מסגרות.

בשלב הראשון, שהוא חשוב מאין כמותו ולא הייתי מוותרת עליו, יש להגן על הרהיט. אם לא ננקוט בצעדים הללו מובטחת לנו עוגמת נפש (ורהיט דביק ומטונף).

 How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

אם מדובר במגירה: מוציאים את המגירה ממקומה ומניחים על הרצפה. מלפפים ניילון נצמד סביב כל החלקים שאינם חזית המגירה ועלולים להתלכלך מדבק.

אם מדובר בארון: מבריגים החוצה את הדלתות.

 How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

מדביקים מסקינג טייפ (בלי לחפף!) על הקאנטים של חזית המגירה או דלת הארון.

את הצעד הבא כדאי לעשות בחוץ – הדבק ממש מלכלך הכל. בוחרים ספריי דבק לפי הצורך שלכם: ישנם דבקים שמרססים ומדביקים מיד, והם חזקים מאד ומחזיקים נצח. ישנם דבקים שמרססים גם על הטפט וגם על חזית המגירה ומחכים לייבוש לפני ההדבקה (זה בעצם דבק מגע ופועל על פי אותו עקרון). הדבקה כזו היא קבועה וחזקה, אבל מדובר בהרבה בלאגן. אם אתם לא בטוחים מה יהיה עתיד הרהיט המדובר, דבקים כאלה הם זמניים אם מרססים אותם רק על הרהיט, ולא על הטפט, ומדביקים. בחרו את האופציה המתאימה לכם, ותוכלו לזהות את סוגי הדבק השונים לפי הוראות השימוש שעל האריזה.

מרססים באופן אחיד וביד קלה את חזית המגירה או דלת הארון.

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

״תגידו, גם לכן הבטיחו ג׳ימבורי ואיכשהו הגעתן לכאן?!״

הנה החלק הכאילו-מסובך, אז כדאי לשבת ולחשוב לפני שמדביקים:

אנחנו הרי רוצים שההדפס יהיה המשכי ויפה. לשם כך חשוב לחתוך את הטפט מראש לרצועות (אם יש מגירות אחת מעל השניה, כמו במקרה שלנו). אם מדובר בדלת גבוהה של ארון, כדאי לחתוך מהגליל של הטפט את האורך הנדרש (גובה הדלת פלוס כחמישה ס״מ אקסטרה, ליתר בטחון). הרעיון הוא די פשוט, אבל דורש תשומת לב: מקפידים שהדוגמא תהיה המשכית, אבל זה בסדר להשאיר סנטימטר-שניים למעלה ולמטה, ימינה ושמאלה, שיאפשרו לנו להדביק *כמעט* מדוייק. אם נחתוך את רצועות הטפט בדיוק-בדיוק לפי מידת המגירה או חזית הארון, כל סטייה קטנה בהדבקה תסתיים בפינה לא מצופה בטפט ותראה לעין. אני מבטיחה לכם שגם אם מוסיפים צ׳ופצ׳יק מלמעלה ומלמטה (ומקצצים אותם אחר כך) זה לא יפגע ולא יחסר מהדוגמא הסופית. גם ככה ישנו מרווח קטן בין המגירות, המנתק את הדוגמא ומאפשר לנו לרמות קצת.

השידה של יונית היא כפולה- שלוש מגירות מימין ושלוש משמאל. אני בחרתי להתחיל להניח את הטפט מהמרכז החוצה, על המגירה השמאלית העליונה. זאת אומרת, הצמדתי את הטפט לדופן הימנית של המגירה השמאלית, כי שם בעצם מרכז השידה. How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

מניחים בזהירות את הטפט על גבי הדבק ומחליקים בזריזות ותוך הפעלת כח בעזרת מטלית, למנוע כליאה של בועות אוויר.

אחרי שהדבקתי את רצועת הטפט על המגירה העליונה (שימו לב בתמונה למעלה שהיא אינה מכסה את כל המגירה, כי המגירה רחבה יותר מגליל הטפט), מומלץ להמשיך דווקא כלפי מטה, למגירה שתחתיה. חותכים רצועה למגירה הבאה בתור, ואחר כך לזו שאחרי. כך מנצלים באופן מקסימלי את הטפט היקר שקניתם 🙂

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

חוזרים למגירה הראשונה: כאמור המגירות רחבות יותר מרוחב גליל הטפט, אז אחרי שהדבקתי את הרצועה הראשונה על המגירה השמאלית העליונה, התאמתי לה רצועה נוספת (שהדוגמא בה מתאימה והמשכית לזו שכבר מודבקת). גזרתי את הרצועה פחות או יותר (יותר!) לפי גובה חזית המגירה, והדבקתי. בתמונה למטה אני מדביקה חתיכה ענקית של טפט במקום רצועה, אבל זה משום שזו לא המגירה הראשונה אלא האחרונה בשורה… היו כמה הפסקות הנקה והשכבה ודיגדוג אז פספסנו כמה תמונות.

אם הדבק כבר נחלש אפשר לתת עוד ריסוסון קטן על רצועת הטפט. אל תרססו ישירות על מגירה שכבר יש עליה טפט, הוא יתלכלך ברסס הדבק וזה לא יירד לעולם…

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

מחליקים שוב נמרצות עם מטלית יבשה.

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

עכשיו הופכים את המגירה על גבי משטח חיתוך ובעזרת סכין עם להב ״טרי״ (אתם יודעים ששוברים כל הזמן לסכין יפנית את הלהבים, נכון?) חותכים בזהירות את עודפי הטפט. אין צורך להפעיל לחץ, פשוט נצמדים לקאנט של המגירה כמו לסרגל ונזהרים לא להוריד איזו אצבע.

How to apply wallpaper to furniture // www.evenyaru.com

מקלפים את הניילון והמסקינג-טייפ, מתקינים בחזרה את המגירה או הדלתות לשידה או לארון. לוקחים צעד אחורה. נגנבים אנושות. עוברים למגירה שתחתיה וחוזרים על התהליך, תוך בדיקה שהדוגמא המשכית מעלה-מטה בין המגירות. כשמסיימים עושים הכל שוב במגירות שמימין, אבל הפעם גם מקפידים שהדוגמא ממשיכה יפה מהמגירות שמשמאל לאלה שמימין.

צילום: שירן כרמל

אני יודעת מה אתם חושבים – אבל העובדה שכתבתי המון ממש לא אומר שזה קשה! בוקר אחד, כוס קפה גדולה ומעט סבלנות ותשומת לב ויש לכם רהיט ייחודי, משגע ויוצא דופן.

** להדרכה היפה של קרן בר על איך מעצבים קיר גלריה בחדר ילדים בקלי קלות – כנסו ללינק הזה.

** לתמונות של החדר המושלם שיונית שטרן עיצבה לילדיה- הכנסו ללינק הזה.

אני ממש אשמח לדעת מה דעתכם על השידה ובכלל – האם תשקלו לצפות רהיט בטפט? אם אתם מדביקים טפט על רהיט לפי ההדרכה, אני ממש אשמח לראות את התוצאה!

יום מקסים,

שירה

// התמונה הראשונה והאחרונה בפוסט: צילמה שירן כרמל

  יתר התמונות צולמו ע״י אבני׳ארו

28 תגובות “איך מדביקים טפט על ארון – הדרכה

 1. מיכל

  היי
  רציתי לדעת אם ניתן להדביק טפט על שולחן (בציפוי פורמייקה) עם דבק טפטים או שעדיף ספריי דבק?
  תודה

  1. ShirA מאת

   דבק טפטים מיועד למשטחים נקבוביים, כמו קירות. משטחים שאינם נקבוביים, כמו פורמייקה כדאי לרסס בספריי דבק חזק.

 2. אפרת

  הי
  איזו תוצאה משגעת והדרכה מעולה ממש!
  אני רוצה להדביק טפט קירות על מדפים. המדפים של פעם, מצופי פורמייקה.
  הציעו לי בטמבוריה דבק של חברת UHU הגרמנית, בתרסיס ספריי. המחיר מגוחך- סביב 15 שח.
  האם את מכירה את התרסיס הזה? הוא חזק ויעיל ומספק למטרה שאני מעוניינת בו?
  תודה

  1. ShirA מאת

   הי אפרת! שמחה שאהבת את הפוסט. לדעתי תרסיס יוהו לא יהיה חזק מספיק לצרכים שלך, משום שאין לו אחיזה טובה במשטחים לא נקבוביים. במקרה כזה אני ממליצה להשתמש בדבק ספריי חזק, הפועל כמו דבק מגע (מרססים את המשטח והטפט ומדביקים לאחר שאלה מתייבשים מעט). דבק מוצלח לצורך העניין הוא סופר 77 של 3M, למשל. הריסוס שלו עדין והוא חזק למדי. בהצלחה!

 3. דורית

  הי, מה עושים כשהפינות ברהיט מעוגלות? וכיצד מסירים דבק סורר שהגיע לכל מיני מקומות לא רצויים?
  תודנ

  1. ShirA מאת

   הי דורית. בעקרון אם הדופן מתעגלת רק במישור אחד אפשר להדביק את הטפט לפי ההדרכה. אם מתעגלת בשני הצירים (למעלה ולמטה, מימין ומשמאל) או שיש מסגרת צורנית לדלת, לא מומלץ לצפות כך בטפט. לגבי הדבק- זה תלוי בסוג. מומלץ לקרוא על האריזה אם מצויין חומר מסיס, לבדוק על בסיס מה הדבק (אצטון יכול לעזור בהרבה מקרים).

 4. דורית

  הי, ראשית, תודה!
  שנית, מה עושים שהקנטים עגולים?
  יש לך טיפים?
  וגם, איך מנקים שאריות דבק שניתזו לכל עבר?
  תודה (:

 5. נעמה אורבך

  חזרתי שוב לפוסט הנהדר הזה כי אני מתכננת להדביק טפט על גב של ארון ישן. יש משהו שאני לא לגמרי מבינה – טפט לקירות הוא לא דביק? הוא מגיע בלי דבק וצריך להדביק אותו עם דבק ספריי? אני חשבתי לתומי שכל טפט הוא בהכרח דביק.

  1. ShirA מאת

   הי נעמה, אכן כך- טפט קלאסי לקירות אינו דביק. מיישמים אותו עם דבק טפטים על בסיס מים, עם מברשת או רולר מיוחדים. היום ניתן למצוא הרבה מאד טפטים דביקים לקירות, המכונים ״טפט זמני״ או ״טפט הניתן למיקום מחדש״ (repositional wallpaper, temporary wallpaper). אלה במרבית מוחצת של המקרים עשויים ויניל מודפס, באיכות משתנה, לפעמים עמידים למים ולפעמים לא (ואם לא- מעבירים מגבון והצבע נמרח, כמו שקורה בהדפסה על נייר). טפט קירות הוא רחיץ במידת-מה כמעט תמיד, עשוי נייר חלק או מוטבע טקסטורה, מצופה לפעמים בדים, שעם ועוד. טפט איכותי, כמו זה שאנחנו השתמשנו בו, הוא עמיד ונעים למגע, רחיץ (ברמת המגבון, כן? לא הספונג׳ה) ןעשוי בבסיסו נייר. מקווה שהארתי את העניין 🙂

 6. לילך

  תודה רבה על הפוסט המדהים והמפורט בדיוק בזמן… שבועיים לפני לידתו של הנסיך פליפה השני…. רציתי לדעת באיזה תרסיס דבק השתמשת ואיפה אפשר למצוא כזה (חנויות יצירה או טמבוריה)?
  תודה רבה!!

  1. ShirA מאת

   בשעה טובה! אפשר להשיג בכל טמבוריה ובחנויות היצירה את הספריי 77 Super של חברת 3M, הוא חזק מאד ומתאים להרבה סוגים של יצירה. בחנויות יצירה ניתן לפעמים למצוא את 375 של חברת Comie, יש לו רסס אחיד ועדין במיוחד (והוא לא ״יורק״ דבק כמו האחרים). אמנם זה מיכל קטן יותר ואולי פחות משתלם אבל אני נהנית לעבוד איתו. בהצלחה!

 7. פינגבאק: דירה סטייל שנות ה-50-60-70 - Karen B מעצבת פניםKaren B מעצבת פנים

 8. תמי

  השידה ממש יפה! וממש עשית לי חשק לצפות בטפט את השידת איקאה שלי (שתכננתי מתישהו לצבוע).
  לפי ההסבר והתמונות נראה כאילו הרבה יותר קל להדביק טפט כזה מאשר טפט מדבקה.
  אני אשמח לדעת מה סדר גודל מחירים של הטפט והדבק, ואם תוכלי להמליץ לי על חנות לטפטים (או שעדיף להזמין מחו"ל?)

  1. ShirA מאת

   הי תמי! גליל טפט נאה מתחיל סביב ה-300 ש״ח ויכול להאמיר גם ל-2000 ש״ח לגליל. הטפט הספציפי הזה הוא מהחנות טווילינגן, מוזמנת לברר מולם. דבקים עולים בין 40-80 ש״ח, תלוי במותג, אבל אחרי הארון הספריי הזה עוד יכול לשמש אותך לפרויקטים אחרים, ממש לא צריך הרבה, גם אם מדובר בארון גדול. חנויות טפטים מומלצות: יש את רוזבד ברעננה, חנות ווילונות בעקרון אבל יש להם גם טפטים יפים והשירות נפלא. יש חנות טפטים משגעים גם בדיזיין סנטר ברמת גן, בקומה -1 מול מרכז נירלט.
   היתרון בלקנות בארץ זה לראות את הטפט בעין ולהתרשם ממנו (ולא לשלם משלוח, מכס ומע״מ). בכל אופן תמיד כרוכה בכך המתנה – החנויות מחזיקות קטלוגים, לא מלאי של גלילים, ומזמינים לך לפי הצורך (טווילינגן לעומת זאת מחזיקה איזשהו מלאי לדעתי, שווה לברר). בהצלחה!

 9. אביבית

  זה כאילו הכי פשוט בעולם ומצד שני, אף אחד לא הסביר את זה אף פעם.
  גאוני שכתבת הדרכה!
  והשידה ממש עושה חשק לצפות איזה רהיט.

 10. הילה

  שירה יקרה,
  אין לך מושג כמה באת לי בזמן…
  תודה רבה על ההשקעה בהדרכה מדויקת ונפלאה. התוצר יפהפה וחד-פעמי בהחלט!
  מקווה ליישם (על בדיוק אותה שידת Hemnes שממתינה בציפיה דרוכה…) בבוקר פנוי כמה שיותר קרוב 🙂
  שוב המון תודה ותמיד כיף לקרוא את הפוסטים שלך,
  הילה

 11. פינגבאק: איך ליצור קיר גלריה - הדרכה - Karen B מעצבת פניםKaren B מעצבת פנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *